Prečo fyzioterapia, podpora dojčenia a dych

Fyzioterapia, podpora dojčenia a respiračná terapia v jednej praxi. Prečítajte si príbeh, ktorý spája odbornosť a láskavý prístup.

Možno to na prvý pohľad vyzerá ako tri rôzne svety – fyzioterapia, laktačné poradenstvo a respiračná terapia. No v mojej praxi sa spájajú do jedného celku.

Každá z týchto ciest ku mne prišla prirodzene – ako odpoveď na potrebu, ktorú som videla u žien, detí aj dospelých. A každá z nich mi postupne odhalila ďalší kúsok skladačky, ktorá dnes tvorí moju prácu a moje poslanie.

"Verím, že naše telo je múdre. Vie, čo potrebuje – len mu treba načúvať."

Mgr. Veronika Mihalská,
Laktačná poradkyňa, fyzioterapeutka a praktička BradCliff Breathing Method


A či už ide o hladné bábätko, bolestivé dojčenie, zablokovaný dych alebo bolesť chrbta – všetko sú to signály.

Moja práca je byť pri nich. A pomáhať telu znovu sa spojiť so sebou.

Toto som ja - Veronika Mihalská

Odkiaľ som vyšla, než som našla svoje poslanie

Moja profesná cesta bola od začiatku pestrá. Po strednej podnikateľskej škole a štátniciach z angličtiny som sa pustila do lektorovania jazykových kurzov a začala som učiť angličtinu deti v škôlkach.

Záujem o výučbu angličtiny v materských školách neustále rástol, a tak som sa rozhodla pokračovať v štúdiu – absolvovala som dvojročné pomaturitné štúdium predškolskej pedagogiky a vychovávateľstva. Počas tohto obdobia som sa vydala, otehotnela a druhú maturitu som zvládla už s mojou trojmesačnou dcérkou v šatke.

Tento blízky kontakt s malými deťmi a ich svetom ma čoraz viac vťahoval do oblasti starostlivosti, vzťahu a dotyku – a práve cez materstvo sa pre mňa otvorila nová, hlbšia kapitola.

Deti pri skupinovej výučbe angličtiny s učiteľkou v triede – ilustračná fotka k začiatkom Veroniky Mihalskej
Moje profesijné začiatky patrili deťom a angličtine

Keď som namiesto slov pomáhala mliekom

Počas materskej dovolenky som si naplno užívala dojčenie a nosenie mojej dcérky. Išlo nám to ľahko a prirodzene, no čím viac som sa stretávala s inými mamami, tým viac som si uvedomovala, koľko z nich sa trápi s problémami ako bolestivé dojčenie, zápaly bradaviek, zlé prisatie bábätka či obavy, že ich bábätko je hladné.

Keďže som mala mlieka nadbytok, päť mesiacov som ho darovala do banky materského mlieka. A práve tam som sa prvýkrát dozvedela o tom, že existuje možnosť absolvovať vzdelávanie v oblasti laktačného poradenstva a začať pomáhať ženám odborne.

Cítila som, že to dáva zmysel. Absolvovala som certifikovaný kurz laktačného poradenstva o. z. MAMILA a začala som pomáhať ženám vo svojom okolí – najprv dobrovoľne, popri doučovaní angličtiny. Postupne sa z toho stal môj hlavný pracovný smer.

Bábätko zabalené v modrej šatke spokojne pije materské mlieko počas dojčenia – pokojná a láskyplná chvíľa spojenia s mamou
Dojčenie pre mňa bolo prirodzené a radostné.
Práve vďaka nemu som začala pomáhať ženám, ktorým to tak ľahko nešlo.

Svoju dcérku som nosila v šatke, čo mi veľmi uľahčovalo starostlivosť o ňu. Milovala som to – videla som, aká je pri mne spokojná, ako veľmi to pomáha nielen pri dojčení, ale aj pri upokojovaní a celkovom vývine. Začala som ženy nielen podporovať pri dojčení, ale aj ich učiť, ako si bábätko správne uviazať do šatky – pretože som v praxi videla, že práve nosenie dokáže mnohé problémy s dojčením výrazne uľahčiť alebo dokonca vyriešiť.

Zároveň som sa začala stretávať s obavami rodičov, ale aj odborníkov, či nosenie deťom neškodí – najmä z pohľadu vývoja chrbtice.

Spiace bábätko zabalené v modrej šatke spočíva na hrudi mamy – moment pokoja, bezpečia a blízkosti.
Nosenie bábätka mi uľahčilo starostlivosť a stalo sa prirodzenou súčasťou mojej podpory dojčenia.

Potrebujete podporu pri dojčení alebo nosení? Pozrite si, ako prebieha moje laktačné poradenstvo a ako vám môžem pomôcť.
Prejsť na laktačné poradenstvo

Fyzioterapia: keď intuícia potrebuje dôkazy

Otázky o nosení bábätiek a ich vývoji mi vŕtali v hlave čoraz viac. Keď naše prvorodené deti nastúpili do školy, prihlásili sme sa s kamarátkou – tiež laktačnou poradkyňou – na štúdium fyzioterapie.Chceli sme pochopiť pohybový aparát do hĺbky a získať odborné odpovede.

Moja bakalárska práca bola vôbec prvým slovenským výskumom o vplyve nosenia na pohybový vývin detí. V diplomovej práci som výskum ešte rozšírila – a závery boli jednoznačné:

"Nosenie nepoškodzuje psychomotorický ani posturálny vývin detí. Práve naopak – podporuje fyziológiu a rovnováhu (homeostázu), pretože blízky kontakt s rodičom je biologickou normou pre vývin dieťaťa."

Mgr. Veronika Mihalská,
Laktačná poradkyňa, fyzioterapeutka a praktička BradCliff Breathing Method

Pôvodne som chcela „len“ nájsť odpovede. No počas štúdia som sa úplne zamilovala do fyzioterapie.

Ľudské telo, jeho súvislosti, pohyb, dotyk, liečba aj prevencia – to všetko ma fascinovalo. Každá prax, každá skúsenosť s pacientom vo mne prehlbovala pocit, že toto je moje miesto. Začala som pomáhať nielen mamám, ale aj ľuďom s bolesťami chrbta, napätím, pohybovými obmedzeniami či ťažkosťami s panvovým dnom.

Fyzioterapeutka pri práci – podpora pohybu, rovnováhy a zdravia cez odborný a láskavý dotyk
Fascinovalo ma, ako sa dá dotykom, pohybom a pochopením tela pomôcť k rovnováhe a úľave.

Máte bolesti chrbta, napätie alebo obmedzenia pohybu? Ozvite sa mi – spolu nájdeme spôsob, ako vášmu telu prinavrátiť rovnováhu.
Viac o fyzioterapii

Dych ako základ zdravia

Počas pandémie som sa cez kurz rehabilitácie po COVID-19 dostala k téme dýchania. Objavila som, že dych ovplyvňuje nielen imunitu, ale aj držanie tela, bolesti chrbta, panvové dno a celkovú vitalitu.

Začala som sa intenzívne venovať respiračnej fyzioterapii, prešla špecializovanými kurzami vrátane BradCliff Breathing Method a stala som sa jedinou certifikovanou BradCliff Breathing Practitioner na Slovensku.

Veronika Mihalská pri práci s dieťaťom – ukážka respiračnej fyzioterapie zameranej na vedomé dýchanie a hravé cvičenia pre deti
Dych ovplyvňuje viac, než si myslíme – pri práci s deťmi využívam jednoduché techniky, ktoré posilňujú funkciu dýchania aj celkovú vitalitu.

Dnes pomáham nielen mamám, ktoré riešia napríklad bolestivé dojčenie, zápal bradaviek či zlé prisatie bábätka, ale aj ľuďom s chronickým zahlienením, poruchami dýchania, pocitom nedonádychania alebo funkčnou hyperventiláciou.

Moja prax spája:

  • lásku k pohybu,
  • empatiu z laktačného poradenstva a
  • odbornosť z fyzioterapie.

"Verím, že zdravie začína dychom – a že každé telo v sebe nesie múdrosť, ktorú stačí len znova objaviť."

Mgr. Veronika Mihalská,
Laktačná poradkyňa, fyzioterapeutka a praktička BradCliff Breathing Method

Trápia vás poruchy dýchania, zahlienenie alebo pocit nedonádychania?
Vyskúšajte jemnú, ale účinnú cestu – respiračnú fyzioterapiu.

BradCliff: keď sa dych stáva liečivým nástrojom

Ako som sa viac ponárala do práce s dychom, hľadala som metódu, ktorá by bola zároveň vedecky podložená aj prakticky využiteľná v každodennej terapii. Objavila som BradCliff Breathing Method – špecializovaný prístup vyvinutý na Novom Zélande, ktorý sa zameriava na diagnostiku a terapiu funkčných porúch dýchania.

Metóda BradCliff prepája poznatky z fyzioterapie, neurovedy a športovej medicíny a využíva jednoduché, ale efektívne techniky, ktoré pomáhajú klientom znovu nájsť prirodzený, funkčný dych. Je určená pre ľudí trpiacich napríklad pocitom nedonádychania, hyperventiláciou, zahlienením, ale aj napätím v hrudníku či nesprávnym držaním tela.

Vďaka svojej znalosti angličtiny som mohla študovať túto metódu priamo pod vedením jej zakladateliek a stala som sa jedinou certifikovanou BradCliff Breathing Practitioner na Slovensku.

Deti počas dychového cvičenia v rámci respiračnej fyzioterapie podľa BradCliff Breathing Method
Hravé dychové techniky pomáhajú deťom obnoviť prirodzený dych a zároveň zvyšujú ich vitalitu aj schopnosť sústredenia.

Keď sa všetko spojí do jedného celku

To, čo som sa naučila, dnes prepájam s praxou laktačnej poradkyne a fyzioterapeutky.

Pomáham deťom, rodičom aj dospelým, ktorí túžia po zdravšom dychu – a v konečnom dôsledku aj po väčšej rovnováhe, sile a spojení so sebou.

Veronika Mihalská pri práci s klientkou – láskavý dotyk, fyzioterapia a prítomnosť v jednom obraze
Keď sa odborná práca prepája s empatiou, dotykom a láskou – tak vzniká priestor pre skutočné uzdravenie.

Zaujala vás moja práca a cítite, že by som vám mohla pomôcť?
Budem rada, ak sa mi ozvete. Spoločne nájdeme cestu, ktorá bude vyhovovať vám aj vášmu telu.
Kontaktujte ma

Najnovšie články

Prečo fyzioterapia, podpora dojčenia a dych
Fyzioterapia, podpora dojčenia a respiračná terapia v jednej praxi. Prečítajte si príbeh, ktorý spája odbornosť a láskavý prístup.